Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
133 posty 938 komentarzy

Without movement, there is no life.

Witkacy - " Czysta forma " " FreeDom " " Free Energy " " Freeman on the Land " "World Freeman Society " "Lawful Rebellion "

Fukushima: nuklearna wojna bez wojny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Tym razem nie spadła bomba na nas od nikogo ... Dopuściliśmy się zbrodni własnymi rękami, niszczymy nasze własne ziemie, my niszczymy nasze własne życie."

 

Kryzys w Japonii, został opisany jako stan "wojny nuklearnej bez wojny". W słowach znanego pisarza Haruki Murakami:

“This time no one dropped a bomb on us … We set the stage, we committed the crime with our own hands, we are destroying our own lands, and we are destroying our own lives.”

 

 

Świat jest w krytycznym miejscu na bezdrożach swojej historii .

Katastrofa nuklearna  w Fukushimie w Japonii spowodowała że miejsce to   zostało zakwalifikowane  do czołowego zagrożenia promieniowaniem jądrowym na świecie.

Promieniowanie jądrowe, które zagraża życiu na naszej planecie nie należny do kręgu zainteresowania mediów. Nie jest  na pierwszych stronach gazet a raczej jest zaliczane do najbardziej nie istotnych kwestii które by mogły interesować publiczność.

 Podczas gdy długoterminowe skutki  katastrofy nuklearnej Fukushima Daiichi nie  jeszcze w pełni znane (oszacowane) , są one o wiele bardziej poważniejsze  niż te odnoszące się do katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku na Ukrainie, w wyniku czego było prawie milion zgonów (New Book Concludes – Chernobyl death toll: 985,000, mostly from cancer Global Research, September 10, 2010, Zobacz rownież  Matthew Penney and Mark Selden  The Severity of the Fukushima Daiichi Nuclear Disaster: Comparing Chernobyl and Fukushima, Global Research, May 25, 2011)

Co więcej, podczas gdy wszystkie oczy były skierowane  na elektrownię Fukushima Daiichi (w aktualnych mediach zarówno w Japonii i na świecienie udało się w pełni potwierdzić wpływu i skutki jakie zostay wywolane  na srodowisko w drugiej katastrofie  w (Tokyo Electric Power Co Inc) TEPCO w Daini Fukushima elektrowni  jądrowej .

Została zawarta w Japonii chwiejna polityczna zgoda jak również USA i Europie Zachodniej mówiąc że jest to kryzys w Fukushimie .

Realia są  jednak  inne . Fukushima 3 przecieka , wydostają się nieokreślone  ilości plutonu. Według dr Helen Caldicott, jedna milionowa grama plutonu, w przypadku dostania się do płuc  może powodować raka".


Sondaż z  maja 2011 potwierdził, że ponad 80 procent populacji Japończyków nie wierzy rządowej informacji na temat kryzysu nuklearnego. (quoted in Sherwood Ross,Fukushima: Japan’s Second Nuclear Disaster, Global Research, November 10, 2011)

Oddziaływanie w Japonii

 Japoński rząd został zmuszony do uznania, że ​​"ocena ciężkości  kryzysu nuklearnego ... jest zgodna z katastrofą w Czarnobylu z 1986 roku". W gorzkiej ironii, jednak to milczące uznanie przez władze japońskie okazało się elementem osłony  znacznie większej katastrofy, w wyniku procesu do którego doszło , globalnego promieniowania jądrowego i skażenia.

"Podczas gdy Czarnobyl był ogromną bezprecedensowa katastrofą, to zagrożenie  wystąpiło tylko w jednym reaktorze który  szybko stopił się.Po ostygnięciu, było można go  zakryć stabilnym  sarkofagiem, który został skonstruowany przez 100000 pracowników.    Liczba 4400 ton     jądrowych prętów paliwowych w Fukushimie jest oszałamiająca , co oznacza że  źródło promieniowania w Czarnobylu to jest  karzeł". ( Extremely High Radiation Levels in Japan: University Researchers Challenge Official Data, Global Research, April 11, 2011)

Fukushima wynik tsunami, marzec 2011.

  Zanieczyszczenie planety

Zrzuty wody wysoko radioaktywnej do Oceanu Spokojnego stanowią potencjalne zagrożenie do wywołania procesu globalnego skażenia radioaktywnego. Pierwiastki  zostały wykryte w łańcuchu żywnościowym nie tylko  w Japonii, radioaktywna  woda deszczowa została zanotowana w Kalifornii:

"Niebezpieczne pierwiastki promieniotwórcze uwalniane do morza  i znajdują się powietrzu wokół Fukushimy by gromadzić   się w każdym miejscu    łańcucha  pokarmowego (np. w glonach, skorupikach , małe ryby, większe ryby, trafia to następnie do  ludzi z gleby, trawy , mięsa krowiego i mleka ). Elementy te  w prowadzone do ciała zwane   wewnętrznymi  emiterami - migrują  do poszczególnych narządów, takich jak tarczyca, wątroba, kości i mózg, stale naświetlają  małe  komórki   wysokimi dawkami alpha, beta i / lub promieniowaniem gamma, a przez wiele lat często powodują  raka ". (Helen Caldicott, Fukushima: Nuclear Apologists Play Shoot the Messenger on Radiation, The Age,  April 26, 2011) 

 Podczas rozprzestrzeniania się promieniowania nad zachodnim wybrzeżem Ameryki Północnej zostały przypadkowo potwierdzone, wcześniejsze  doniesienia prasowe (AP i Reuters) "cytując źródła dyplomatyczne" stwierdził, że tylko "niewielkie  ilości cząstek radioaktywnych przybyły  do Kalifornii, ale nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. "

"Według agencji informacyjnych, z anonimowego  źródła które  mają dostęp do danych z sieci stacji pomiarowych prowadzonych przez United Nations’ Comprehensive Test Ban Treaty Organization. …

 … Greg Jaczko, przewodniczący amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego powiedział w Białym Domu w czwartek dziennikarzom (marzec 17), że jego eksperci "nie widzą żadnego powodu co do obaw z poziomem  promieniowania, które mogłyby być szkodliwe w Stanach Zjednoczonych lub na żadnym amerykańskim  terytorium " .

 

Rozprzestrzenianie się promieniowania. marzec 2011

 Katastrofa zdrowia publicznego. Skutki ekonomiczne

Co pokazuje  że  jest to dobrze zorganizowany kamuflaż. Katastrofa zdrowia publicznego  w Japonii, skażenie wody, gruntów rolnych i łańcucha pokarmowego, nie mówiąc już o szerszych  konsekwencjach gospodarczych i społecznych, które nie zostały w pełni potwierdzone, ani przebadane  w sposób kompleksowy   przez władze japońskie.

Japonia jako państwo narodowe zostało zniszczone. Jego ląd i wody terytorialne są zanieczyszczone. Część kraju  nie nadaje się do   zamieszkania. Wysoki poziom promieniowania nie został jednak  zanotowany  w aglomeracji Tokio, która ma 39 mln mieszkańców (2010) (więcej niż ludność Kanady, około 34 mln (2010)) Istnieją przesłanki, że (w Japonii) łańcuch pokarmowy  jest skażony  .

 Przekroczenie  dopuszczalnej  normy radioaktywnego cezu stwierdzono w herbacie wykonanej  w fabryce w Shizuoka City, ponad 300 kilometrów od elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Prefektura Shizuoka  jest jednym z najbardziej słynnych  obszarów produkujacych  herbaty  w Japonii.

.... "Dystrybutor herbaty w Tokio zgłosił prefekturze, że wykryto wysoki poziom radioaktywności w herbacie wysłanej z miasta.Prefektura natychmiast nakazała  fabryce  powstrzymanie się z wysyłką  swojego  produktu."

Po wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima, stwierdzono  skażenie radioaktywne w liściach  herbaty przetwórstwie herbat w szerokim obszarze wokół Tokio. (Patrz, 15 czerwca 2011 r.)

Przemysł Japonii i baza produkcyjna padła na twarz. Japonia nie jest już wiodącą potęgą przemysłową. Eksport tego kraju gwałtownie spadł. Rząd Tokyo ogłosiła pierwszy deficyt handlowy od 1980 roku.

Podczas gdy media biznesowe wąsko koncentrują się na  skutkach awarii i niedoborów energii z elektrowni oraz  tempie działalności produkcyjnej, szerszy problem odnoszący się do jawnego skażenia radioaktywnego infrastruktury kraju i bazy przemysłowej jest  "naukowym  tabu" ."(Czyli promieniowanie w zakładach przemysłowych, maszyn i urządzeń, budynków, dróg, itp.) Raport opublikowany w styczniu 2012 wskazuje na skażenia radioaktywne  materiałów budowlanych stosowanych w budownictwie, w tym m.in. w drog i budynków mieszkalnych w całej Japonii. (Zobacz   FUKUSHIMA: Radioactive Houses and Roads in Japan. Radioactive Building Materials Sold to over 200 Construction Companies, January 2012 )

Raport “coverup report” zrobiony  przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (maj 2011), zatytułowany  Economic Impact of the Great East Japan Earthquake and Current Status of Recovery  przedstawia "naprawę gospodarczą" jako fakt dokonany. To także odsuniecie problemów  promieniowania. Oddziaływanie promieniowania jądrowego na zagadnienie  siły roboczej i krajowej bazy przemysłowej nie są tu wymienione. Raport stwierdza, że ​​odległość między Tokio Fukushima Dai-ichi jest rzędu 230 km (około 144 mil) i że poziom promieniowania w Tokio jest niższy niż w Hongkongu i Nowym Jorku. (Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu, Wpływ wielkiego trzęsienia ziemi we wschodniej Japonii i aktualny status naprawy, str. 15). To stwierdzenie jest bez potwierdzonych dowodów w jawnej sprzeczności z niezależnymi  pomiarami  promieniowania w Tokio (Mapa zobacz  poniżej). W ostatnich  wydarzeniach , Sohgo Security Services Co. uruchamia lukratywne "usługi pomiaru promieniowania kierowanie do gospodarstw domowych w Tokio i  okolicznych czterech prefektur  ".

A map of citizens’ measured radiation levels shows radioactivity   przedstawiona mapa : złożony sposob  odzwierciedla  górzysty teren i przesunięcia wiatru w szerokim obszarze Japonii , na północ od Tokio, które jest w centrum z dołu mapy. "

 Granica promieniowania zaczyna być przekroczona od  poziomu nieco powyżej 0,1 mikro siwerta /godzinę  niebieski kolor . Czerwonykolor, jest to około pięćdziesiąt razy przekroczenie cywilnej granicy promieniowania  5,0 mikrosiwertów / godzinę. Ponieważ dzieci są bardziej wrażliwe niż dorośli, wyniki te są wielkim problemem dla rodziców z małymi dziećmi na terenach zagrożonych.

Źródło Science Magazine

 Zasadnicze pytanie jest takie , czy szeroki wachlarz towarów przemysłowych i elementów "Made in Japan" - w tym elementy HI Tech  , maszyny, elektronika, pojazdy samochodowe, itp -  eksportowane na cały świat, są skażone ? Gdyby tak się stało, to cała produkcja Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej bazy przemysłowej, która w dużej mierze zależy od  japońskich komponentów i technologii przemysłowych problem  będzie tego dotyczyć. Potencjalny wpływ na handel międzynarodowy , będzie daleko idący . W związku z tym, w styczniu, rosyjscy urzędnicy skonfiskowali  napromieniowane  japońskie  samochody  i części samochodowe , w porcie we Władywostoku przeznaczone na sprzedaż w Federacji Rosyjskiej. Trzeba powiedzieć, że incydent tego rodzaju przy globalnej ostrej  konkurencji,  może doprowadzić do upadku japońskiego przemysłu samochodowego, który jest już w kryzysie.

 

 

 Większość  zakładów z branży motoryzacyjnej jest w środkowej Japonii, natomiast fabryka Nissana produkująca silniki w Iwaki w mieście oddalonym o  42 km od elektrowni Fukushima Daiichi. Czy dotyczy to pracowników Nissana ? Czy fabryka  silników jest skażona ? Zakład znajduje się w około 10 do 20 km od  rządowej "strefy ewakuacji", z której ewakuowano ludzi z 200.000 populacj  . (patrz mapa poniżej).

Energia jądrowa i jądrowa wojna

 Kryzys w Japonii przyczynił się  także do ujawnienia skrywanej  relacji miedzy energią  atomowa  i wojną  nuklearną .

Energia jądrowa nie jest cywilną działalnością  gospodarczą . Jest dodatkiem do przemysłu broni jądrowej , który jest kontrolowany  przez tzw usługodawców  obronności . Potężne interesy korporacyjne  zachodzą jak i stoją , pomiędzy  energią jądrową i bronią  jądrową .


Na skalę  katastrofy w Japonii miał wpływ fakt  ukrycia ... "przemysł jądrowy i agencje rządowe  starają się zapobiec odkryciu bomby atomowej ukrytej wewnątrz urządzeń badawczych w Japońskiej   cywilnej  elektrowni jądrowej(Zobacz  Yoichi Shimatsu, Secret Weapons Program Inside Fukushima Nuclear Plant?  Global Research,  April 12, 2011)

www.globalresearch.ca/secret-weapons-program-inside-fukushima-nuclear-plant/24275

Należy zauważyć, samozadowolenie  mediów i rządów, co do zagrożeń jądrowych dotyczy promieniowania od energetyki jądrowej, jak również wykorzystania  broni jądrowej. W obu przypadkach, katastrofalne skutki zdrowotne promieniowania jądrowego rozmyślnie z niedbałością odrzucane. Taktyczna broń jądrowa porównywalna  z wybuchem  sześciokrotnosci  bomby  w Hiroszimie jest etykietowana przez Pentagon jako "bezpieczne dla okolicznej ludności cywilnej".

Niema obaw , na poziomie politycznym o atak na Iran  koalicji amerykańskiej  z  NATO-Izrael . Niema obaw jakie  prawdopodobne konsekwencje  spowodowane zostaną  za pomocą "bezpiecznej dla ludności cywilnej" taktycznej broni jądrowej wobec państwa nienuklearnego.

Takie działanie spowodowałoby "nie do pomyślenia": nuklearny holocaust na dużej części Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Nuklearny koszmar, jednak może pojawić się nawet jeśli broń jądrowa nie zostanie  wykorzystana. Bombardowanie obiektów jądrowych Iranu przy użyciu broni konwencjonalnej przyczyniła by się do rozpętania kolejnej katastrofy typu Fukushima z dużym opadem radioaktywnym. (Szczegółowe informacje znajdują sie:  Michel Chossudovsky, Towards a World War III Scenario, The Dangers of Nuclear War, Global Research, Montreal, 2011)

Na podstawie : "Michel Chossudovsky, January 25, 2012"

 

GLOBAL RESEARCH ONLINE INTERACTIVE READER SERIES

Fukushima: A Nuclear War without a War

The Unspoken Crisis of Worldwide Nuclear Radiation

Michel Chossudovsky (Editor)

I-Book No. 3, January 25  2012

beforeitsnews.com/opinion-liberal/2013/08/fukushima-nuclear-war-without-a-war-ongoing-hushed-up-crisis-of-nuclear-radiation-2466586.html

KOMENTARZE

 • @Witkacy
  Piękna notka ,szkoda że temat został zamieciony pod dywan przez TEPCO .5*.Ave.
 • @ Autor, all - Cud Hiroszimy
  Zawsze w takich przypadkach przypomina mi się Cud w Hiroszimie. Nie potrafię tego zrozumieć. Były osoby, które uniknęły choroby popromiennej.

  Wygląda na to, że została nam "tylko" modlitwa.

  http://www.tajemnicamilosci.pl/cudowne-zjawiska/cudowne-ocalenia-po-wybuchu-bomby-atomowej-hiroszima-nagasaki.html

  Dzięki za wpis. 5*
 • znalezione w sieci!
  Prawie niezauważona zostało doniesienie agencyjne o zaginionym promieniotwórczym izotopie kobaltu w Lublinie.
  „Zamieszanie z siedmioma zagubionymi pojemnikami kobaltu wywołała w środę po południu informacja Państwowej Agencji Atomistyki. Ujawniła ona, że używany w medycynie i przemyśle kobalt zniknął z nieczynnej od lat Odlewni Żeliwa Ursus w Lublinie. Wiadomość szybko stała się jednym z najważniejszych newsów w mediach, najczęściej ostrzegających przez niebezpiecznym dla zdrowia kontaktem z pierwiastkiem”
  cały artykuł: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,8794523,Agencja_nie_wie__co_z_kobaltem__bo_nie_sprawdzala_.html

  Bardzo niepokojące jest to, że Gazeta Wyborcza bagatelizuje sprawę zaginięcia promieniotwórczego kobaltu: „Tymczasem jak ujawniła „Gazeta” nie ma żadnej pewności, że kobalt istnieje i rzeczywiście zginął w ciągu ostatnich pięciu lat.”. Zresztą nie tylko w Wyborczej lekceważąco poddchodzi się do tego śmiertelnie groźnego tematu – większość polskich gazet zakładała, że kobalt został”zutylizowany”!
  Co to oznacza „zutylizowany”?! Zjadł go ktoś? Wrzucono do rzeki? Użyto do pasz dla świń?
  Widać tu, że polskiego czytelnika traktuje się jak durnia, być może zresztą niebezpodstawnie, skoro nikt nie reaguje na takie skandaliczne „informacje”. Żadna gazeta nie powinna spekulować, tylko podawać fakty, a faktem jest to, że kobaltu nie ma. Nie wspomina się też jednym słowem jak niebezpieczny jest promieniotwórczy kobalt 60 i w jaki sposób może zostać użyty.

  Na tym blogu chyba jako jedyny w Polsce przytaczałem wypowiedź Tima Rifata na temat zagrożenia kobaltem 60: https://monitorpolski.wordpress.com/2010/06/23/bron-idealna-kobalt-60-rozmowa-jeffa-rense-z-timem-rifatem-cz-1/
  Wywiady Jeffa Rense z Timem Rifatem m.in. na temat zagrożenia kobaltem 60 nadal się odbywają, ten ostatni jest zdania, że użyciem tego groźnego izotopu zainteresowane są szczególnie Chiny, a dały temu znak wypuszczając rakietę w pobliżu zachodniego wybrzeża USA. Nie potrzeba bowiem dziesiątek bomb atomowych żeby zniszczyć nawet tak potężny kraj jak USA – wystarczy kilka ładunków konwencjonalnych by rozproszyły kobalt w wielkich metropoliach i miliony ludzi będą konały miesiącami rozprzestrzeniając przy okazji śmiercionośny materiał po szpitalach i gdziekolwiek się znajdą. Kobalt 60 ma okres połowicznego rozpadu zaledwie 5,27 roku, jest więc prawie miliard razy groźniejszy od uranu!
  To nie jest scenariusz horroru, to jest sytuacja, w której mogą się znaleźć różne kraje, z Polską włącznie.

  Jak jednak uważa Tim Rifat, kobalt 60 może być też antidotum dla planowanego wprowadzenia totalitarnego, feudalnego NWO, znakiem ostrzegawczym dla elit, którym dotąd wydawało sie, że są bezkarne.
  Niezależnie od tego jaki będzie cel wykorzystania promieniotwórczego kobaltu nie można lekceważyć ostrzeżenia Tima Rifata. Fakt zaginięcia tego groźnego izotopu powinien zapalić czerwone światło na stole każdego polityka, wojskowego, dziennikarza czy nawet zwykłego człowieka, który jakoś planuje przyszłość dla siebie i rodziny. Powinien być to temat nr 1, ważniejszy nawet od rozwiązania zagadki katastrofy smoleńskiej. Ignorowanie niebezpieczeństwa przez gazety zakrawa na dywersję.
  ==========================================================
  Prasa polska i zachodnia w dalszym ciągu ignoruje niebezpieczeństwo.
  Wg dalszych doniesień Gazety Wyborczej, rzecznik prasowy Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki Monika Skotniczna uważa, że kobalt nie stanowi zagrożenia dopóki jest odpowiednich pojemnikach ( http://wyborcza.pl/1,76842,8788329,Pojemniki_z_radioaktywnym_kobaltem_zaginely_w_Lublinie.html )
  Brytyjski Independent dodaje komentarz tej samej pani rzecznik, że „z uwagi na małą ilość oraz wiek, kobalt nie jest groźny”. ( http://www.infiniteunknown.net/2010/12/10/poland-radioactive-cobald-60-stolen-from-foundry/ ). Jest to dowód na to z jakim lekceważeniem prasa traktuje czytelnika. Czy ci dziennikarze sądzą, że mają do czynienia z samymi idiotami? Przecież kobalt 60 nie da się zneutralizować, jest groźny w każdej ilości, ponieważ ciągle się rozpada emitując ciągle promieniowanie gamma, o wiele groźniejsze od rentgenowskiego! ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Kobalt-60 ). Radioaktywny polon 210 użyty do zamordowania rosyjskiego agenta służb specjalnych Aleksandra Litvinenko, miał okres rozpadu 138 dni ( http://www.clor.waw.pl/publikacje/polon_210_p_krajewski.pdf ) więc był o wiele bardziej radioaktywny, ale też o wiele trudniejszy do przewiezienia. Kobalt-60 jest więc idealną bronią masowego rażenia.
 • Skażenie radioaktywne z Fukushimy wędruje po świecie ( 11 Styczeń 2014 )
  https://kefir2010.files.wordpress.com/2014/01/fukushima-katastrofa-skazenie.jpg

  "Prognozy odnośnie skażenia zachodniego wybrzeża USA i Kanady, pojawiły się już w 2011 roku. W momencie, gdy okazało się, że radioaktywne emisje będą trwały całymi latami."

  https://kefir2010.wordpress.com/2014/01/11/rosna-obawy-o-promieniowanie-ktore-dociera-do-usa-z-fukushimy/
 • Ocean Spokojny wymiera z powodu skażenia od Fukushimy. Potwierdzają to media [VIDEO]
  https://www.youtube.com/watch?v=lFl4lA1-tFE
  https://kefir2010.wordpress.com/2013/10/26/ocean-spokojny-wymiera-z-powodu-skazenia-od-fukushimy-potwierdzaja-to-media-video/
 • Zbiór faktów o Fukushimie. Czy Japończycy już chorują?! A my w Polsce Kiedy czy już?
  Matka: "Jestem bardzo zaniepokojony ... dzieci nie te same ... chore ... krwawienie z nosa, wysypki .. białe krwinki spadły"
  http://www.globalresearch.ca/wp-content/uploads/2015/03/fukushim-kid-radiation-scan-400x266.jpg
  http://www.globalresearch.ca/japanese-officials-lying-many-more-kids-getting-cancer-after-fukushima-nuclear-related-deaths-up-18/5436179?print=1
 • 4 lata, poślizgu w Fukushimie .
  TEPCO miało posprzątać bałagan jaki pozostał po elektrowni jądrowej i cukierkach paliwa MOX .
  https://flyingcuttlefish.files.wordpress.com/2015/03/4-cake.jpg
  Thank Goodness For TEPCO!
 • Eksplozja zachorowań na raka tarczycy u dzieci, jak również epidemia białaczki, ataków serca i innych problemów zdrowotnych
  Zachorowania na raka w obszarach otaczających reaktor atomowy w Fukushime w Japonii wzrosły o 6000%, według doniesień ( Chieko Shiina from Fukushima and a supporter of the Fukushima Collaborative Clinic) , Rząd i media prowadzą swoja działalność , jak gdyby nic się nie stało , normalnie jak zwykle.
  https://www.youtube.com/watch?v=10weYriSSP8

  http://yournewswire.com/cancer-rates-soar-by-6000-near-fukushima-site-new-report-shows/
 • Obama odsuwa USA od Izraela - Max Kolonko Mowi Jak Jest
  Warto zobaczyć bo tyczy się tematu w tezie tego postu .

  https://www.youtube.com/watch?v=NkezLtE05iI

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY